Josef Formánek

Josef Formánek

Successful Adventurer, Writer

Josef Formánek se narodil 16. 6. 1969 v Ústí nad Labem. Spolu s Miroslavem Urbánkem v dubnu roku 1992 založil geografický magazín Koktejl.

Stál též u zrodu časopisů Oceán, Everest, Fénix, Kleopatra, Říše divů a Nevěsta.

Jako reportér procestoval více než třicet zemí světa. V tropickém pralese na ostrově Siberut strávil několik měsíců a na podzim roku 2002 vystavoval mentawajské artefakty a své fotografie z ostrova v Národním muzeu v Praze v expozici Siberut – Oči duchů v rámci výstavy Tajemná Indonésie.

Svou první knihu psal Formánek dlouho. Když po sedmi letech psaní jeho knižní debut Prsatý muž a zloděj příběhů v listopadu 2003 vyšel, vzbudil tento příběh o ďáblu a zázracích, které může potkat každý z nás, obrovský ohlas u čtenářů i kritiky. Dosud se ho prodalo přes 92 000 výtisků a dočkal se už 13. vydání.

Tento román čeští čtenáři zároveň nominovali mezi svých 100 nejoblíbenějších knih světa v anketě BBC a České televize Kniha mého srdce.

V červnu 2004 se Josefu Formánkovi podařilo za přítomnosti veřejnosti napsat za 11 hodin a 19 minut ve výloze knihkupectví svou druhou knihu nazvanou Létající jaguár. Nakladatel ji za dalších necelých 12 hodin vydal a dodal do knihkupectví od Karlových Varů po Ostravu. Stala se tak nejrychleji napsanou, vytištěnou a rozdistribuovanou knihou na světě.

V roce 2005 po tsunami v Asii pomáhal Formánek jako dobrovolník na humanitární misi Červeného kříže v Acehu a na Siberutu.

Formánek žije v Malé Tatimerzi, nejmenší vesnici Českého středohoří, v její poslední nastálo obývané chalupě. Má děti Karolínu, Ninu a Josefa. A kamaráda Dalibora Nesnídala, který kouzelně ilustruje jeho knihy.

Na podzim 2008 mu vyšel román Mluviti pravdu, který byl inspirován skutečným příběhem jednoho neuvěřitelného lidského osudu.

Knihu Umřel jsem v sobotu psal dva roky.

Román Syn Větru a Prsatý muž vznikal na přelomu let 2012–2013.

Úsměvy smutných mužů napsal po pobytu v protialkoholní léčebně.

Dvě slova jako klíč jsou zatím jeho poslední knihou.